Lisy w mieście. Jak temu zaradzić? Po pierwsze, nie dokarmiać!

Lisy w mieście. Jak temu zaradzić? Po pierwsze, nie dokarmiać!

W związku z napływającymi zgłoszeniami dotyczącymi zwiększonej aktywności dzikiej zwierzyny w mieście, w szczególności lisów, prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności.

Apelujemy do mieszkańców o zamykanie kontenerów na śmieci oraz zaprzestanie dokarmiania kotów i ptaków, w sposób polegający na wykładaniu resztek jedzenia na trawnikach i innych miejscach. W przeciwnym razie lisy przyzwyczajone do łatwego zdobycia jedzenia będą powracać na teren miasta. Jednocześnie zaleca się, żeby lisów nie dotykać, nie próbować się z nimi zaprzyjaźniać. Jeżeli będziemy je ignorować nie zrobią nam krzywdy.

JEŻELI ZAUWAŻYSZ LISA, PAMIĘTAJ!!!

  • Nie zbliżaj się do zwierzęcia!
  • Nie dotykaj zwierzęcia! Chore na wściekliznę zwierzę może zaatakować!
  • Nie uciekaj – spokojnie się wycofaj. Jak zwierzę zobaczy, że uciekasz, automatycznie włączy się u niego instynkt pogoni za zdobyczą i zacznie Cię gonić.

Głównym powodem, dla którego lisy zaczynają się pojawiać w pobliżu terenów zamieszkanych przez ludzi, są zostawiane w lesie worki ze śmieciami oraz resztki jedzenia. – Dorosłe egzemplarze przyprowadzają młode osobniki do miejsc, w którym mogą one znaleźć pożywienie.

Pamiętajmy!

Co zrobić z lisem na posesji?

Przede wszystkim należy wzmóc lekkie środki ostrożności – zabezpieczyć odpady, żeby zwierzęta nie miały miejsca do żywienia się, bo to je ściąga. Jeżeli zwierzę próbuje zadomowić się na terenie posesji, to jedyną metodą jest płoszenie. Może to być częsta obecność ludzi, zabezpieczenie wszystkich otworów w ogrodzeniu. 

 

Print Friendly, PDF & Email