V edycja Międzynarodowego Pleneru Artystycznego STACJA KULTURA 2022”

V edycja Międzynarodowego Pleneru Artystycznego STACJA KULTURA 2022”
V edycja Międzynarodowego Pleneru Artystycznego STACJA KULTURA 2022” w Siemczynie przeszła do historii. Prezes stowarzyszenia, Pani Gina Malinowski, napisała: „To nieprawdopodobne, ale na ten rok przypada podwójny jubileusz – piąty rok powstania Stowarzyszenia „STACJA KULTURA” i piąty z kolei plener.
 
A wiadomo, „Stacja Kultura” to nie tylko plenery…nikt już nie pamięta ile było wieczorków literackich, programów słowno- muzycznych przygotowanych przez Lucy von Schickedantz, ile było wystaw, parad w różnych miastach w przepięknych kostiumach barokowych, którymi mogą pochwalić się nasze damy, można długo jeszcze wyliczać…
 
Ale wróćmy do pleneru- w dniach 15 -25.08.2022 r. w Pałacu Siemczyno spotkało się 16 artystów z województwa zachodniopomorskiego, Mazur, Wielkopolski z kolegami z Irlandii, Niemiec i Ukrainy. Zaproszeni to:
Marzena Jurek /Irlandia
Olena Sarzhenko /Ukraina
Jutta Michels /Niemcy
prof. Marek Haładuda /Poznań
Krzysztof Ryfa /Ostrów Wlkp.
Izabela Wolska /Szczecin
Bernadeta Sudnikowicz /Mirosławiec
Edward Szatkowski /Czaplinek
Anna Jarosz /Strzeszyno
Katarzyna Krysa /wieś w Szwajcarii Połczyńskej
Jacek Juriewicz /Szczecinek
Olga Kokoryn /Szczytno
Marta Frankowska i Elżbieta Majewska /Złocieniec
Krystyna Masiukiewicz /Żelisławie
Gina Malinowski /Borne Sulinowo, która jako prezes Stowarzyszenia, spełniała obowiązki gospodarza, organizatora i kuratora pleneru oraz wystawy poplenerowej.
 
Opowieści nie oddadzą obrazu tej wspaniałej atmosfery, jaka wytworzyła się w otoczeniu historycznych, monumentalnych, klimatycznych zabudowań siemczyńskiego pałacu. Stało się bowiem już zwyczajem, że plenery odbywają się w na terenie Parku i Pałacu w Siemczynie, gdzie właściciele dają nam wielką swobodę w doborze miejsc pracy.
 
Z uwagi na nasze potrzeby są to sale pałacowe, arkady dla rzeźbiarzy i kuźnia ceramiczna. Park Pałacowy i okoliczne pola oraz lasy dające mnóstwo inspiracji by malarze mogli oddać ich piękno. Sztuka wymaga niczym nieograniczonej wyobraźni, ale też twórczej przestrzeni potrafiącej przenieść artystę w inny wymiar. Żaden film, katalog, czy zdjęcia, nie są w stanie oddać magii pleneru i tych wszystkich wspaniałych emocji, które co roku towarzyszą plenerowym uczestnikom podczas 10 dni spędzonych w Siemczynie i jego okolicach.
 
Nasza praca jest możliwa dzięki wsparciu organów samorządowych i tak do naszych największych mecenasów zalicza się: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Starostwo Szczecineckie oraz Starostwo Drawskie, miasta i gminy: Borne Sulinowo, Czaplinek, Złocieniec, Mirosławiec, Rada Osiedli w Bornem Sulinowie oraz Lasy Polskie. Wszystkim jesteśmy bardzo wdzięczni, bez Państwa pomocy byłoby niemożliwe pracować w tak wyjątkowych warunkach.
 
Organizatorzy plenerów i wszyscy ich uczestnicy również serdeczne dziękują i wyrażają uznanie dla naszych gospodarzy: Państwa Andziaków, którzy udzielając nam gościny dbają o wspaniałą atmosferę i komfort.
WERNISAŻ, który miał miejsce 24 sierpnia zaszczycili przedstawiciele tych instytucji :
– Marszałek Anna Bańkowska,
– Dyrektor Katarzyna Oleś, reprezentowała Starostwo Szczecineckie
– Członek Zarządu Starostwa Drawskiego – Zbigniew Dudor
– Burmistrz Bornego Sulinowa – Dorota Chrzanowska,
– Burmistrz Złocieńca – Krzysztof Zacharzewski
– Burmistrz Czaplinka – Marcin Naruszewicz.
 
Otwarcia wernisażu dokonał Prezes Henrykowskiego Stowarzyszenia w Siemczynie – Pan Zdzisław Andziak, natomiast viceprezes Stowarzyszenia Stacja Kultura, Lucy von Schickedantz, powitała gości w imieniu organizatorów oraz wprowadziła ich w historię plenerów. Wszystkich gości nie sposób wymienić, mimo że wernisaż odbywał się w dniu roboczym. Gości było bardzo dużo. Jesteśmy wdzięczni za tak wielką frekwencję wszystkim, którzy przybyli z Bornego Sulinowa, Czaplinka, Złocieńca, Mirosławca, Koszalina, Kołobrzegu i Szczecinka.
 
Wystawa w tym roku została zainstalowana na belleetage, czyli na pierwszym piętrze i potrzebowała aż pięciu sal, co dało tej ekspozycji dużo powietrza i przestrzeni. Zaprezentowano około 60 prac malarskich, rzeźbiarskich, ceramicznych i obiektów przestrzennych, a ta wielka wielorakość i różnorodność tematyki oraz techniki powoduje nieprawdopodobnie bogatą propozycję dla widza. Pałac w Siemczynie powoli przeistacza się w GALERIĘ SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ, bowiem na parterze już od kilku lat tego rodzaju sztuka jest eksponowana.
 
Zapraszam Państwa do obejrzenia na żywo prac naszych artystów. Będą one prezentowane na wystawach nie tylko w Siemczynie, lecz również, to już tradycja, w wielu innych miastach, takich jak: Borne Sulinowo, Połczyn Zdrój, czy z finałowa ekspozycja w Galerii Sztuki ZAMEK w Szczecinku.
 
Komisarz Międzynarodowego
Pleneru w Siemczynie Gina Malinowski”
Print Friendly, PDF & Email