Uwaga – azbest !

Uwaga – azbest !

Pomimo szerokiego zastosowania praktycznego materiały zawierające azbest należą do substancji stwarzających szczególne zagrożenie dla zdrowia ludzi i z tego powodu powinny podlegać sukcesywnej eliminacji.

Odpady zwierające azbest należą do odpadów niebezpiecznych a gospodarka nimi wymaga prawidłowego prowadzenia oraz szczególnej kontroli. Szczególne zasady postępowania z odpadami azbestowymi reguluje szereg przepisów m.in. ustawa o zakazie stosowania azbestu, ustawa Prawo ochrony środowiska, ustawa o odpadach oraz związane z nimi rozporządzenia wykonawcze.

Specyficzne właściwości azbestu – niepalność, wytrzymałość mechaniczna i termiczna oraz elastyczność – sprawiły, że azbest znalazł szerokie zastosowanie w różnego rodzaju technologiach przemysłowych. Po nagrzaniu do 350 °C odporność mechaniczna włókien azbestu spada zaledwie o 20% (spowodowane to jest usunięciem części wody). Natomiast po przyjęciu wody z wilgotnego otoczenia wraca do poprzedniego stanu. Dopiero temperatura ponad 700°C powoduje całkowite odparowanie wody i nieodwracalne zniszczenie materiału (włókna tracą elastyczność i zaczynają się kruszyć).

Największa ilość tego surowca (około 85% całkowitego zużycia) wykorzystywana była w produkcji materiałów budowlanych, przede wszystkim do wytwarzania dachowych i elewacyjnych płyt azbestowo-cementowych. Stosowany był na dużą skalę do połowy lat osiemdziesiątych, czyli do momentu udowodnienia szkodliwego oddziaływania tego materiału na zdrowie ludzi.

Badania dowiodły rakotwórczego działania włókien azbestu, które przedostają się do organizmu z wdychanym powietrzem. Wdychanie azbestu może być przyczyną groźnych chorób, w tym azbestozy (pylicy azbestowej), zmian opłucnowych, międzybłonniaka opłucnej oraz raka płuc. Choroby te mają długi okres inkubacji i mogą ujawnić się nawet po 30 latach od chwili wchłonięcia włókien.

Azbest ze względu na swoje właściwości należy do substancji stwarzających szczególne zagrożenie dla środowiska i zdrowia ludzkiego. Substancja ta powinna podlegać sukcesywnej eliminacji. Obszar zastosowania azbestu oraz proces jego usuwania został szeroko uregulowany w krajowych przepisach prawnych.

W związku z obowiązującymi przepisami prawa oraz zapisami w zatwierdzonych gminnych planach gospodarki odpadami oraz planem krajowym i powiatowym przypominamy, że:

1. zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 13 grudnia 2010r. w sprawie wymagań w zakresie wykorzystywania wyrobów zawierających azbest oraz wykorzystywania i oczyszczania instalacji lub urządzeń, w których były lub są wykorzystywane wyroby zawierające azbest (Dz. U. z 2011r. Nr 8, poz. 31) właściciele, zarządcy lub użytkownicy miejsc w których były lub są wykorzystywane wyroby zawierające azbest zobowiązani zostali do dokonania inwentaryzacji zastosowanych wyrobów zwierających azbest poprzez sporządzenie spisu z natury, przy czym osoby fizyczne taką informację składają odpowiednio wójtowi lub burmistrzowi, natomiast pozostałe podmioty marszałkowi województwa,

2. zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 kwietnia 2004r. w sprawie sposobów i warunków bezpiecznego użytkowania i usuwania wyrobów zawierających azbest (Dz. U. Nr 71, póz. 649z późn. zm.) właściciele, zarządcy lub użytkownicy nieruchomości, w tym obiektów, urządzeń budowlanych, instalacji przemysłowych lub innych miejsc zawierających azbest zobowiązani zostali do sporządzenia ocen stanu i możliwości bezpiecznego użytkowania wyrobów zawierających azbest i przedłożenia l egz. oceny Powiatowemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego w Szczecinku.

W załączeniu:

– informacja o wyrobach zawierających azbest Informacja

– ocena stanu i możliwości bezpiecznego użytkowania wyrobów zawierających azbest Ocena

– wykaz podmiotów wytwarzających azbest Wykaz

Print Friendly, PDF & Email