WIZYTA SAMORZĄDOWCÓW W PARTNERSKIEJ GMINIE RALSKO

WIZYTA SAMORZĄDOWCÓW W PARTNERSKIEJ GMINIE RALSKO

W dniach 10–14 czerwca br. przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Bornem Sulinowie gościli w partnerskiej gminie Ralsko w Republice Czeskiej. Delegacja z Polski odwiedziła zaprzyjaźnioną gminę na specjalne zaproszenie tamtejszych władz. Głównym powodem wizyty był Jubileusz 10–lecia podpisania porozumienia o partnerskiej współpracy pomiędzy Gminami Borne Sulinowo i Ralsko.  Dokument, będący wyrazem przyjaźni polsko – czeskiej, podpisano w Ralsku  6 października 1999r.

Ralsko z Bornem Sulinowem łączy nawiązywana przez lata przyjaźń i militarna przeszłość obu gmin. Po wkroczeniu do Czechosłowacji wojsk Układu Warszawskiego w 1968r., teren gminy na 22 lata zajęły jednostki Armii Czerwonej. Ralsko, podobnie jak Borne Sulinowo, swoją lokalną kulturę tworzy więc od niedawna. Władze obu gmin zmagają się z podobnymi problemami. Jednym z nich jest rewitalizacja terenów powojskowych.

Polska delegacja została przyjęta w niezwykle gościnny sposób. W uroczystej kolacji  zorganizowanej na cześć gości z Gminy Borne Sulinowo uczestniczyli: obecny starosta Jindřich Šolc, wicestarosta Zdenek Novotny, były starosta, sygnatariusz porozumienia o partnerskiej współpracy z 1999r., pracownicy UrzęduGminy Ralskoi jednostek organizacyjnych.

Podczas spotkania strona czeska zaprosiła drużyny z klubów sportowych „Pionier95” i „Orzeł” Łubowo do udziału w Międzynarodowym Turnieju Piłki Nożnej. W turnieju,  organizowanym w dniach 3-4 lipca br. w Ralsku, udział weźmie 16 drużyn. Mamy nadzieję, iż kolejne jubileusze i spotkania przyczynią się do zacieśnienia przyjaźni polsko – czeskiej.       

Print Friendly, PDF & Email