„Wypisz wymaluj z historią w tle”

„Wypisz wymaluj z historią w tle”

W sobotę 25 czerwca br. w Radaczu odbyło się podsumowanie i uroczyste zakończenie projektu „Wypisz wymaluj z historią w tle”. Dotacja w kwocie 20.000 zł pozyskana została z Fundacji Orlen w ramach IV Edycji Programu Moje Miejsce na ziemi.

Realizatorem projektu było Stowarzyszenie Miłośników Radacz, autorem i koordynatorem Pani Agnieszka Lewicka. Patronat honorowy nad projektem objęła burmistrz Bornego Sulinowa Pani Dorota Chrzanowska. Naszymi Partnerami w projekcie byli: Gmina Borne Sulinowo, Centrum Kultury i Rekreacji, Miejska Biblioteka w Bornem Sulinowie, Juchowo Projekt Wiejski w tym: Fundacja im. St. Karłowskiego w Juchowie, Spółdzielnia Socjalna Grupa Budowana, Spółka Rolnicza Juchowo, Muzeum Regionalne w Szczecinku, Parafia Matki Bożej Różańcowej w Parsęcku oraz sołtys, radna i Rada Sołecka w Radaczu. Wśród zaproszonych gości była burmistrz Bornego Sulinowa Dorota Chrzanowska, Dyrektor MBP w Bornem Sulinowie Anna Gałązka, w-ce przewodniczący Rady Miejskiej w Bornem Sulinowie Dariusz Palicki, Longina Malinowski prezes Stowarzyszenia Stacja Kultura, Lucy von Schickedantz
– v-ce prezes i Pani Teresa Wojtaszczyk, animator sportu z CKiR Piotr Gałka, Dyrektor LGD Pojezierze Razem Dariusz Siubdzia, Monika Libercka członek Zarządu Spółki Rolniczej w Juchowie, Arkadiusz Malarski prezes Spółdzielni Socjalnej w Juchowie, Izabela Jadwiżyc promotor zdrowia z PSSE w Szczecinku, prezes Stowarzyszenia Nasza Gmina w Dalęcinie Edyta Wieleba – Matyśniak, Mateusz Zacharewicz – Muzeum Regionalne w Szczecinku. Miło nam było również gościć Panie z CKiR w Bornem Sulinowie – instruktorki ze świetlic wiejskich wraz z dziećmi.

Celem projektu było zagospodarowanie dawnego kortu tenisowego znajdującego się przy ruinach zabytkowego pałacu von Kleistów i przywrócenie życia w parku z XIX w., by w ten sposób „odczarować” przestrzeń i teren wokół tego historycznego miejsca. Aktualnie teren ten należy do Fundacji im. St. Karłowskiego w Juchowie, z którą Stowarzyszenie współpracuje od wielu lat.

W ramach przedsięwzięcia, na płycie dawnego kortu powstała ścieżka edukacyjno – rekreacyjna oraz szlak z elementami historii Radacza, a na murku znajdującym się przy korcie został namalowany mural przedstawiający pałac z czasów jego świetności oraz herb rodziny von Kleistów. W ramach projektu przy współpracy z Muzeum Regionalnym w Szczecinku powstała tablica historyczna pod nazwą „Dzieje wsi”. Mamy nadzieję, że w ten sposób przybliżyliśmy naszym dzieciom i młodzieży, a także mieszkańcom i turystom historię naszego regionu. Warto podkreślić, że działania projektowe realizowane były w ramach zajęć bibliotecznych oraz świetlicowych, w których chętnie uczestniczyły dzieci, młodzież i dorośli mieszkańcy. Utworzone w ramach projektu ścieżka edukacyjno- rekreacyjna i szlak historyczny będą wspaniałą alternatywą na spędzenie czasu wolnego na świeżym powietrzu, przyczynią się do zgłębiania wiedzy na temat historii Radacza i wpłyną na poprawę kondycji fizycznej naszych milusińskich.

Uroczystego odsłonięcia muralu i tablicy dokonała burmistrz Bornego Sulinowa Pani Dorota Chrzanowska w obecności gości i mieszkańców Radacza. W trakcie imprezy odbyły się animacje dla dzieci, które poprowadziła Monika Firaza, dzieci obdarowane zostały balonowymi cudeńkami, które formowała Pni Julia Woźniak – Pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bornem Sulinowie – Filia Silnowo.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty graffiti przy współpracy z Fundacją „Dobre rzeczy” ze Szczecinka, które przeprowadził artysta – o pseudonimie „Sharm”. Ciekawą prelekcję historyczną przygotował i poprowadził Mateusz Zacharewicz z Muzeum Regionalnego w Szczecinku. Nie zabrakło również edukacji zdrowotnej prowadzonej przez Izabelę Jadwiżyc z PSSE w Szczecinku. Na zakończenie wydarzenia mieliśmy przyjemność wysłuchać występów lokalnych zespołów śpiewaczych pod kierownictwem Wojciecha Więckowskiego. Wystąpiły Stokrotki z Juchowa, Borneńskie Wrzosy i Orkiestra 50 + oraz Duet Katarzyny Więckowskiej i Edyty Mech.

Organizatorzy zapewnili uczestnikom słodki poczęstunek, kawę, herbatę, lemoniadę, owoce, kiełbaski z grilla oraz pyszną grochówkę przygotowaną przez OSP Łubowo, sfinansowaną ze środków Funduszu Sołeckiego w Radaczu. Imprezę zabezpieczała OSP z Juchowa i OSP Łubowo. Dokumentację fotograficzną przygotował Pan Damian Kozieł – pracownik MBP w Sulinowie.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania Partnerom projektu za ogromny wkład w realizację zadania. Dziękujemy również OSP Juchowo i OSP Łubowo, zespołom śpiewaczym oraz Paniom Katarzynie i Edycie, Monice Firaza i Czarkowi Mastyła, Pani Sołtys, Radzie Sołeckiej i Mieszkańcom Radacza. Szczególne podziękowania kierujemy do Fundacji im St. Karłowskiego, Spółki Rolniczej i Spółdzielni Socjalnej Grupa Budowlana w Juchowie.

Tekst: Elżbieta Niepelt i Agnieszka Lewicka – Stowarzyszenie Miłośników Miejscowości Radacz

Print Friendly, PDF & Email