Narodowe Święto Niepodległości w Bornem Sulinowie

Narodowe Święto Niepodległości w Bornem Sulinowie

Pandemia spowodowała zmiany w wielu obszarach życia. Wydarzenia patriotyczne, kulturalne, sportowe dostosowane zostały do obostrzeń zapobiegających rozprzestrzenianiu się COVID-19. W ubiegłym roku obchody Święta Niepodległości ograniczone zostały do symbolicznego złożenia wiązanek kwiatów przez władze Gminy Borne Sulinowo w miejscach pamięci.

W tym roku powróciliśmy do tradycyjnej formy uczczenia tego święta, jednak z zachowaniem wszystkich zasad mających na celu ochronę zdrowia i życia mieszkańców.

Obchody zainaugurowała msza święta odprawiona przez proboszcza parafii pw. św. Brata Alberta w Bornem Sulinowie, ks. Jerzego Stadnika. Następnie przedstawiciele lokalnego samorządu, Rady Miejskiej, jednostek organizacyjnych, organizacji pozarządowych, żołnierzy z 21. Centralnego Poligonu Lotniczego w Nadarzycach, zapalili znicze i złożyli wiązanki kwiatów przed obeliskiem ofiar totalitaryzmu przy Urzędzie Miejskim. Do tej części uroczystości dołączony został krótki program artystyczny przygotowany przez dyrektora i pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej. Następnie Burmistrz Bornego Sulinowa Dorota Chrzanowska i Przewodniczący Rady Miejskie Mariusz Gorgol oddali hołd żołnierzom spoczywającym na cmentarzu wojennym w Krągach i na Oflagu IID w Kłominie.

Po roku przerwy obchody Święta Niepodległości w wersji sportowej – w postaci biegu wróciły na ulice Bornego Sulinowa. Centrum Kultury i Rekreacji – organizator „Mili Radości dla Niepodległości” – kolejny już raz zorganizowało wydarzenie sportowe słynące z świetnej organizacji i niezwykłej atmosfery… na które z niecierpliwością czekali biegacze z naszego regionu.

Dla mieszkańców poszukujących patriotyczno – artystycznych wrażeń, w Budynku Kulturalno-Oświatowym Bornem Sulinowie, Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała spektakl słowno–muzyczny pn. „Jak to z tym 11 listopada było. Kilka refleksji o Niepodległej” i koncert w wykonaniu zespołu „Spocznij” pn. „Marszem i Galopem do Niepodległej”.

Mamy wielką nadzieję, że w następnym roku obchody Dnia Niepodległości będą wolne od pandemii i w bardziej rozbudowanej w formie oraz w większym gronie będziemy mogli uczcić to tak ważne dla wszystkich Polaków patriotyczne wydarzenie.

Oficjalna część obchodów:

Bieg uliczny „Mila Radości dla Niepodległości”:

 

Print Friendly, PDF & Email