ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ TYTONIU

ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ TYTONIU

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Szczecinku uprzejmie informuje, że dzień 31 maja obchodzony będzie jako ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ TYTONIU – w tym roku szczególnie kierowany do młodych kobiet. 
                 Już 20 lat Światowa Organizacja Zdrowia wraz z krajami członkowskim obchodzi  31 maja jako Światowy Dzień bez Tytoniu. Polska uczestniczy w tych obchodach od 1991roku. Święto jest okazją do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej informującej o zdrowotnych następstwach używania tytoniu i zachęcania do wyboru zdrowego stylu życia, wolnego od dymu tytoniowego .
                 Nałóg powoduje, że co 6 sekund umiera 1 osoba. W Polsce pali co trzeci Polak przez co połowa palaczy  może umrzeć między 35 a 60 rokiem życia. Prawie 14 proc. jedenastoletnich dzieci próbowało palić z czego część nie przestaje. Szacunkowo 90 proc. palaczy rozpoczyna palenie przed 21 rokiem życia, a blisko 60 proc. polskich dzieci w wieku 13-15 lat ma już za sobą pierwsze eksperymenty z papierosem. Wiele spośród nich stanie się regularnymi palaczami. Polacy należą do światowej czołówki. 10 mln osób wypala rocznie około 90 mld sztuk papierosów. Przeciętnemu palaczowi wystarczy od 11 do 20 papierosów dziennie. Palenie tytoniu jest więc jednym z poważnych współczesnych zagrożeń cywilizacyjnych. Biorąc pod uwagę ilość wypalanych papierosów można powiedzieć, że mamy do czynienia z epidemią nikotynową. Skala rozpowszechnienia tego zjawiska, strat ponoszonych przez społeczeństwo  i gospodarkę jest  ogromna.
                 Palenie tytoniu  jest  przyczyną przedwczesnych zgonów na całym świecie.
 Żaden inny pojedynczy czynnik nie ma tak istotnego negatywnego wpływu na stan zdrowia ludzi jak tytoń. Na choroby odtytoniowe każdego roku umiera 5 mln ludzi. Wedle szacunków Światowej Organizacji Zdrowia jeżeli obecna tendencja utrzyma się w 2030 roku z powodu palenia tytoniu może umrzeć rocznie 8 mln osób. Uzależnienie od tytoniu jest uznawane jako jednostka chorobowa.

 Zespół uzależnienia od tytoniu  charakteryzuje się:
– silną  potrzebą używania tytoniu, pomimo wiedzy o szkodliwych następstwach;
– trudnościami kontrolowania tego zachowania;
– preferowaniem  palenia tytoniu ponad inne zajęcia i obowiązki.
 
Najważniejsze wskaźniki uzależnienia to:
– budzenie  się w nocy ,,na papierosa”;
– zapalanie  papierosa w pierwszych minutach po przebudzeniu;
– wypalanie  dużej liczby papierosów dziennie.

                 Trzeba pamiętać iż negatywne skutki palenia tytoniu nie ograniczają się jedynie do samych palaczy. Osoby znajdujące się w otoczeniu palących zmuszone są do inhalowania toksycznych składników dymu, pochodzącego z dwóch strumieni: głównego oraz bocznego ze wszystkimi tego konsekwencjami zdrowotnymi. Przewlekłe narażenie na działanie dymu papierosowego jest przyczyną wielu chorób takich jakie dotykają samych palaczy np. rak płuc, choroby układu krążenia, choroby układu oddechowego (alergie i przewlekła obturacyjna choroba płuc).
                 Światowy Dzień bez Tytoniu  to odpowiednia chwila do walki, w której nagrodą jest życie i zdrowie każdego człowieka.

 
Państwowy Powiatowy
Inspektor Sanitarny
w Szczecinku
mgr Barbara Szysz

Print Friendly, PDF & Email