„A więc wojna!” 1 września – rocznica wybuchu największego konfliktu w historii ludzkości

„A więc wojna!” 1 września – rocznica wybuchu największego konfliktu w historii ludzkości

W piątkowy poranek, 1 września 1939 roku, o godz. 4:45, niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein” zaatakował Westerplatte. Tak rozpoczął się największy konflikt w historii ludzkości.

Tego samego ranka wojska niemieckie – bez wypowiedzenia wojny – zaatakowały Polskę na całej długości zachodniej granicy oraz z terytorium Moraw i Słowacji. Atak wspomagany był nalotami bombowymi Luftwaffe, a prawdopodobnie pierwszym zbombardowanym miastem był Wieluń. Naziści zamierzali przełamać opór Wojska Polskiego w kilkanaście dni, jednak ostatnia bitwa polskiej wojny obronnej rozegrała się dopiero 2-5 października pod Kockiem.

„A więc wojna! Z dniem dzisiejszym wszelkie sprawy i zagadnienia schodzą na plan dalszy. Całe nasze życie, publiczne i prywatne, przestawiamy na specjalne tory, weszliśmy w okres wojny. Cały wysiłek narodu musi iść w jednym kierunku. Wszyscy jesteśmy żołnierzami. Musimy myśleć tylko o jednym – walka aż do zwycięstwa!”. Tak brzmiał komunikat odczytany 1 września w Polskim Radiu.

W dniu 1 września 1939 roku atakiem wojsk III Rzeszy na Polskę rozpoczął się największy konflikt zbrojny w historii – II wojna światowa. Działania wojenne ogarnęły niemal całą Europę, wschodnią i południowo – wschodnią Azję, Afrykę Północną, część Bliskiego Wschodu i oceany, a także epizodycznie Amerykę Północną, a nawet Arktykę. Poza większością państw europejskich i ich koloniami w wojnie brały udział także państwa Ameryki Północnej i Południowej oraz Azji. Według różnych szacunków wojna pochłonęła od 50 do 78 milionów istnień.

Informacje ze strony Polskiego Radia i niepodlegla.gov.pl

 

Print Friendly, PDF & Email