Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi)

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi)

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi)

siedlisko:    tereny nadrzeczne, łąki, przydroża.
kolor kwiatu:    biały.
termin kwitnienia:    VII,VIII, IX.
wysokość:    100-250 cm
opis:    Sok rośliny zawiera toksyczne związki mogące powodować groźne poparzenia skóry.

BARSZCZ SOSNOWSKIEGO
Na temat barszczu Sosnowskiego pisze się wiele tekstów raczej o zabarwieniu sensacyjnym, a więc wiemy już, jak niebezpieczna jest ta roślina. Tymczasem wciąż za mało znamy botanikę barszczu, aby go skutecznie wyeliminować z środowisk, które w Polsce opanował.
Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi Manden) jest rośliną zielną. W Kaukazie, skąd pochodzi, pędy generatywne dorastają 1,0-1,5 m. W Polsce znalazł wyjątkowo sprzyjające warunki, skoro osiąga ponaddwukrotnie większą wysokość. Zakwita i owocuje w drugim, trzecim roku lub później. Po wydaniu nasion najczęściej ginie. Jeżeli jest koszony przed wytworzeniem pąków kwiatowych, utrzymuje się przez wiele lat. Nasiona uzyskane z 1 hektara plantacji wystarczą do obsiania następnych 100-200 hektarów. Nasiona kiełkują po przejściu procesu stratyfikacji, a więc najwcześniej wiosną następnego roku. Siłę kiełkowania zachowują do 4 lat i dłużej.
Liście wschodzących w danym roku młodych siewek są trudno rozpoznawalne. Z początku są okrągławe, podobne do liści ślazu. W miarę wzrostu stają się trójkątne z trójdzielnie naciętą blaszką. Przy roztarciu blaszki liściowej wydzielają charakterystyczny zapach kumaryny. We wrześniu osiągają 15-35 cm wysokości. Utrzymują się do końca okresu wegetacji.
W następnym roku młode liście barszczu ukazują się z początkiem kwietnia. Tworzą szybko rosnącą rozetę liści pierzastodzielnych. Rozwój generatywny trwa od wytworzenia łodygi kwiatowej w pierwszej dekadzie czerwca do osypania się nasion w drugiej dekadzie lipca.
JAK ZWALCZYĆ BARSZCZ SOSNOWSKIEGO?
Częste koszenie osłabia roślinę, lecz jej nie likwiduje, gdyż szyjka korzeniowa, z której odrastają nowe pędy, znajduje się 3-4 cm pod powierzchnią ziemi.
Zabiegi agrotechniczne, takie jak orka i bronowanie wymagają dokładnego usunięcia pozostałości roślin, aby nie odrastały. Na dużej powierzchni osiągnięcie pełnej skuteczności tak zaplanowanej walki z barszczem jest nierealne.
HERBICYDEM SKUTECZNIE NISZCZĄCYM BARSZCZ SOSNOWSKIEGO OKAZAŁ SIĘ ROUNDUP 360 SL.
W przypadku opryskiwania całej powierzchni zaleca się stosować 4,5-8 l/ha + 300 l wody:
8 l/ha na rośliny wieloletnie o silnym systemie korzeniowym,
6 l/ha na rośliny osłabione pierwszym zabiegiem,
4,5 l/ha na młode siewki.
Na obiektach, na których dopuszczano do rozsiewania się barszczu, walkę z nim trzeba zaplanować na 3-4 lata. Aby wyeliminować partie wschodzących roślin, roślin pominiętych w kolejnych zabiegach, jak też osłabionych lecz odrastających, zabiegi wykonuje się w trzech zasadniczych terminach:
1) wiosenny – do połowy maja,
2) wczesnoletni – czerwiec, w okresie wytwarzania pędów kwiatowych i kwitnienia osobników generatywnych,
3) późnoletni – koniec sierpnia i we wrześniu, gdy nowe pokolenie roślin osiągnie 15-35 cm wysokości.
Nie należy pomijać późnoletniego terminu stosowania Roundup-u na chwasty wieloletnie. Właśnie wtedy aktywny składnik herbicydu lepiej penetruje system korzeniowy rośliny.
Gdy stosujemy Roundup opryskiwaczem, musimy mieć świadomość, że zniszczy prawie wszystkie rośliny znajdujące się w poroście działek, łąk i obrzeży pól. Odkryta gleba wymaga zagospodarowania, aby nie powróciły na nią chwasty. Roundup nie ma aktywności glebowej, nie działa więc na nasiona zalegające w glebie, którym likwidacja konkurencji innych roślin ułatwia skiełkowanie.
TAM GDZIE ZWYKLE ZALECA SIĘ RĘCZNE USUWANIE BARSZCZU, SZCZEGÓLNIE PRZYDATNE OKAZUJĄ SIĘ MAZACZE.
BEZWZGLĘDNIE RĘCZNIE TRZEBA USUNĄĆ WYŁĄCZNIE PĘDY GENERATYWNE PRZED WYDANIEM NASION !
 
Zgodnie z uchwalonym Uchwałą NR XXX/350/2005 Rady Miejskiej w Bornem Sulinowie z dnia 29 grudnia 2005r. Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Borne Sulinowo „Właściciele nieruchomości są obowiązani do niszczenia oraz niedopuszczania do rozprzestrzeniania się rośliny z gatunku „Barszcz Sosnowskiego” (Heracleum Sosnowskyi)”.

Print Friendly, PDF & Email