ODPOWIEDŹ NA PETYCJĘ

W dniu 14 lutego 2012r., o godz. 23:21, do Urzędu Miejskiego w Bornem Sulinowie przesłana została pocztą elektroniczną petycja mieszkańców z załączonym skanem zawierającym 190 podpisów. 
Urząd Miejski wielokrotnie przekazywał informacje dotyczące zanieczyszczenia wody (spotkania z mieszkańcami, kołem emerytów, wywiady dla TV Gawex, spotkania bezpośrednio z zainteresowanymi, którzy zwracali się z pytaniami do Urzędu Miejskiego w oparciu o dokumentację).
Ze względu na to, iż w petycji znalazło się stwierdzenie wyrażające sprzeciw „dla braku rzetelnej i odpowiedniej informacji o przyczynie zanieczyszczenia wody”, rozumiejąc zaniepokojenie mieszkańców, przygotowałam skrótowy opis zdarzeń, podjętych i toczących się działań w sprawie zanieczyszczenia. Informuję, że na zadane w petycji pytania udzielił mi również odpowiedzi Prezes PWiK Sp. z o.o. w Szczecinku, Pan Andrzej Wdowiak.
Informacje te zostaną wysłane na podane adresy e-mail sygnatariuszy petycji oraz osób zainteresowanych, które wyrażą taką wolę.

Pyt. 1) „Gdzie tkwi przyczyna powtarzającego się skażenia wody? Co i kiedy uczyniono, aby nie dopuścić do kolejnego skażenia (pełna dokumentacja poczynań Urzędu Burmistrza)?
Opis

Pyt. 2)   „W jakich odstępach czasowych sprawdzana jest jakość podawanej nam wody i kto to czyni?”
Od chwili wykrycia związków chlorowcopochodnych w wodzie pitnej z ujęcia w Bornem Sulinowie, tj. od czerwca 2009 roku, jakość wody sprawdzana jest cyklicznie, jeden raz w miesiącu. Analizy przeprowadzane są przez akredytowane Laboratorium, zaś badania obejmują zawartości trichloroetenu, tetrachloroetenu, sumy tri i tetrachloroetenu, 1,2 dichloroetanu, chloroformu oraz tetrachlorometanu. Woda z ujęć w Bornem Sulinowie poddawana jest permanentnie również badaniom mikrobiologicznym oraz fizykochemicznym zgodnie z wytycznymi Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 marca 2007r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U. nr 61, poz. 417 z późn. zm.). Nadzór nad jakością wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi sprawują organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej na zasadach określonych w przepisach o Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Pyt. 3) „Dlaczego w związku z powtarzającymi się skażeniami, na stronie Urzędu Miejskiego nie zamieszcza się (cyklicznie uaktualnianego) protokołu badania jakości wody?”
Urząd Miejski nie otrzymuje protokołów z badań jakości wody, dlatego nie zamieszcza ich na oficjalnej  stronie www.bornesulinowo.pl. Informacje o jakości wody znaleźć można na stronie internetowej spółki www.pwik.szczecinek.pl, w zakładce „Strefa klienta” – „Jakość wody”. Spółka nie ma obowiązku podawania do publicznej wiadomości protokołów z badań wody.
Co prawda ustawodawca nie wskazał w jaki sposób gmina ma informować mieszkańców o jakości wody, zdecydowałam jednak, rozumiejąc potrzebę zasygnalizowaną w petycji, zwrócić się pisemnie do Zarządu Spółki PWiK o udostępnianie protokołów z badań celem zamieszczania na stronie internetowej Urzędu Miejskiego.

Pyt. 4) „Dlaczego o ostatnim skażeniu wody powiadomiono mieszkańców z tak dużym opóźnieniem i nie udostępniono nam protokołu badania wody?”
Odp. Prezesa PWiK Sp. z o.o. w Szczecinku
„W przypadku pojawienia się przekroczeń związków chlorowcopochodnych spółka informowana jest telefonicznie w dniu dokonania pomiaru. Taka sytuacja miała również miejsce w styczniu bieżącego roku. O wystąpieniu przekroczeń ww. związków spółka poinformowana została przez Laboratorium wykonujące analizy w dniu 17 stycznia 2012r., po godz. 16.00. Niezwłocznie powiadomiono Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i zastępcę Burmistrza Bornego Sulinowa oraz zwołano sztab kryzysowy, którego celem było wyeliminowanie zanieczyszczenia. Został również opracowany stosowny komunikat na stronie internetowej spółki oraz przystąpiono do rozwieszania komunikatów na tablicach ogłoszeń w mieście Borne Sulinowo. Dlatego też nie można zarzucić, że działania spółki, w tym przekazanie informacji dla mieszkańców, podjęte były z jakimkolwiek opóźnieniem.
Zgodnie z obowiązującymi zasadami, spółka powinna przekazać taką informację dopiero wówczas, kiedy otrzyma podpisane przez akredytowane Laboratorium sprawozdanie z przeprowadzonych badań. Sprawozdanie odebraliśmy pocztą elektroniczną w dniu 18.01.2012r., w godzinach porannych“.

Pyt. 5) „W jaki sposób, w tak szczególnej sytuacji wynikającej z zagrożenia skażeniem, jest prowadzony szczególny nadzór właścicielski nad
PWiK Sp. z o.o?”

Instrumentem nadzoru właścicielskiego Miasta jest rada nadzorcza. Wynika to z usytuowania rad nadzorczych w systemie nadzoru właścicielskiego nad spółkami prawa handlowego, ponieważ rady nadzorcze sprawują bezpośredni nadzór nad działalnością spółek i stwarzają możliwość monitorowania i kontrolowania procesów zachodzących w spółkach.
Zgromadzenie wspólników udziela absolutorium poszczególnym członkom rady nadzorczej po wnikliwej analizie sprawozdania z działalności rady oraz na podstawie oceny realizacji innych kryteriów. W gestii zgromadzenia wspólników pozostaje również na koniec roku obrotowego ocena okresowa.
Dodatkową formą bieżącej kontroli, np.  pracy zarządu, jest prowadzona co kwartał przez odpowiednie komórki nadzoru analiza informacji kwartalnych spółki oraz ocena stopnia realizacji statutowych zadań rzeczowych i wyników ekonomiczno-finansowych określonych w planie rzeczowo-finansowym oraz strategicznych planach wieloletnich, a także zleconych konkretnych zadań do wykonania w spółce.
Ze szczególnego nadzoru właścicielskiego wynika chociażby to, że Spółka PWiK przystąpiła bez zbędnej zwłoki do modernizacji technologii ujęcia wody poprzez zastosowanie desorberów, których zadaniem jest eliminacja zanieczyszczenia tetrachloroetenu i trichloroetenu.

Reasumując, woda jest uzdatniana i podawana do wodociągów zgodnie z wymogami. Jednocześnie dla nas mieszkańców bardzo ważne jest wyeliminowanie źródła zanieczyszczenia i wskazanie ewentualnego sprawcy szkody w środowisku. To zadanie należy prawnie do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie. Tylko wykrycie źródła zanieczyszczenia i jego eliminacja może zagwarantować bezpieczeństwo całego ujęcia.
(W załączeniu ostatnie pismo do GDOŚ w Warszawie z prośbą o przyspieszenie i nadzór nad toczącym się postępowaniem. Pismo )

Print Friendly, PDF & Email